Posted by admin on luty - 13 - 2024 | Możliwość komentowania Co w sumie trzeba sądzić o Unii Europejskiej? została wyłączona

Najbardziej znaczące przyczyny aktualnego kryzysu gospodarczego
Świat znajduje się w tym momencie w ogromnym kryzysie gospodarczym. Choć trudno porównywać aktualną sytuację do takiej, która miała miejsce przed wojną, to jednakże problem jest wielki. Jakie są w takim razie najbardziej istotne przyczyny aż tak dużego kryzysu? Oczywiście kryzysy nie są rzadkością, lecz dosłownie wszystko ma swoją przyczynę. Czyli zasadniczo źródło kryzysu znajduje się w USA. W końcu to w tym kraju banki operowały wielkimi pieniędzmi, bez żadnej kontroli rządowych instytucji. Banki tak naprawdę nie są typowymi przedsiębiorstwami, więc powinny być mocno kontrolowane – zabrakło tego.
Tak naprawdę liberalizacja branży bankowej rozpoczęła się za prezydentury Reagana – chyba najlepszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kroczek po kroczku wielkie banki miały coraz więcej swobody, miały możliwość udzielać kredytów tym osobom, które faktycznie nie powinny zostać wpuszczone do banku. Później Clinton wprowadził tę ustawę, która sprawiła, że typowe banki dostały nieograniczoną możliwość działania. Czyli typowe banki złączyły się z bankami komercyjnymi – to złe połączenie, bo banki powinny być pewne. Czy banki szwajcarskie byłyby tak szanowane, gdyby nie miały awersji do ryzyka? Oczywiście szkodliwa polityka władz Stanów Zjednoczonych to nie wszystko. Najbardziej istotna jest najzwyczajniej chciwość.

Szczegóły na stronie: https://www.refmat.org.pl/

Comments are closed.